Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Anioł Dobroci

W poniedziałek, 28 października 2019 r., w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się gala „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci”. W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymała Ewa Sałaj - wiceprezes naszego Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom” w Piekoszowie.

 Jesteśmy ogromnie wdzięczni samorządowi województwa świętokrzyskiego, że tym razem wyjątkowa osoba tak wrażliwa na potrzebujących i sama doświadczająca tych samych trudności została uhonorowana. 

Cieszymy się z sukcesu Ewy
– naszego ANIOŁA DOBROCI.

 Poczytaj i zobacz z Radia Kielce

Echo dnia

Niezależna

CKinfo 

telewizja świętokrzyska

Ewa Sałaj

Czy wiecie dlaczego nasze Stowarzyszenie zabiegało o nominację Ewy Sałaj do nagrody "Świętokrzyskiego Anioła Dobroci" 2019?

Kto by nie znał uśmiechniętej i życzliwej Ewy, która mimo konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim nieustannie chce nieść wsparcie spotkanym ludziom. Często mimo zmęczenia cierpliwie kontynuuje rozmowy, również telefoniczne, żeby udzielić kompetentnych rad . 

W 1992 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu i z uszkodzonym rdzeniem kręgowym usiadła na wózek inwalidzki. Po kilku latach niezbędnych zabiegów medycznych i szarpania się ze sobą o nową tożsamość dziś mówi o drugim życiu. Dlatego bardzo chętnie spotyka ludzi, którzy doświadczyli podobnej sytuacji życiowej, żeby im i ich rodzinom nieść ulgę, poradzić co robić w nowej sytuacji. 

Jest koordynatorem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w województwie świętokrzyskim – wyszukuje osoby po wypadkach komunikacyjnych, skokach do wody, upadkach z wysokości. 

W 1996 roku przyjechała na pierwszy wakacyjny turnus do Piekoszowa i tak się zaczęło... Od października 1997 - do kwietnia 1998 uczestniczyła w trzech spotkaniach założycielskich Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „NASZ  DOM”. Została wybrana na Prezesa i ofiarnie pełniła tę funkcję do 2016 r., a obecnie jest Wiceprezesem. Wiele czasu spędziła w urzędach zabiegając o załatwienie trudnych problemów życiowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin (m.in. likwidacji barier architektonicznych, dostosowaniu łazienki, mieszkania, montowania windy). 

W lipcu 2001 r. zorganizowała w Domu w Piekoszowie pierwszy turnus rehabilitacyjny z elementami aktywnej rehabilitacji. Dla tych, którzy muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich to niezbędne szkolenie wykonywania podstawowych czynności życiowych (trening kondycyjny, przesiadanie z łóżka na wózek, z wózka do samochodu, postępowanie w przypadku odleżyn, pokonywanie przeszkód, schodów itp.). W latach 2003-2007 odbywały się po dwa takie turnusy. 

Od wielu lat, jako członek Zarządu Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów w Kielcach, integruje w naszym województwie inicjatywy organizacji osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami. Na spotkaniach integracyjnych, organizowanych przez Dom dla Niepełnosprawnych, bardzo często możemy dowiedzieć się od Ewy o aktualnych działaniach, programach, projektach dla środowiska osób niepełnosprawnych.

WAŻNA INFORMACJA

DZIEŃ  WSPÓLNOTY  Stowarzyszeń Katolickich

z dnia 12.10 2019 r. (sobota)

został odwołany 

DOM to ludzie - abp Wojciech Polak odwiedził Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

 Te słowa powtórzył kilkakrotnie Ksiądz Prymas Polski abp Wojciech Polak w kaplicy Domu dla Niepełnosprawnych 18 listopada 2018 r., w czasie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Wyjaśnił znaczenie słowa miłosierdzie: MISERICORDIASSERCE OTWARTE DLA UBOGICH. Przedstawił je jako praktykę dnia codziennego i zadanie dla wszystkich w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Również najsłabsi, przykuci do łóżek i wózków inwalidzkich swoją modlitwą i choćby serdecznym uśmiechem mogą świadczyć miłosierdzie. 

Czytaj więcej: DOM  to ludzie - abp Wojciech Polak odwiedził Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Należymy do Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich

Jako Stowarzyszenie zostaliśmy zaproszeni już kolejny raz na zebranie Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich Diecezji Kieleckiej. Odbyła się 13. listopada 2018 r. 

 Wśród zadań wspólnych wymieniono m.in. udział w Forum Papieskim, połączone z analizą dokumentów, Dzień Wspólnoty, kongresy ruchów i Stowarzyszeń, które będą się odbywały w drugie soboty października.
Wśród działań  wymieniano m.in. Uwielbienia na rynkach miast, Marsze Życia, czy Dni Świadectwa.

 Wyzwaniem i zadaniem dla uczestników jest organizacja Diecezjalnego Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń, który zaplanowano na 2020 rok.

Czytaj więcej: Należymy do Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich