17.11.2019 r.
Odpust w kaplicy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie
W słoneczną, listopadową niedzielę odbyło się kolejne spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych, członków ich rodzin i wolontariuszy. O 11.30 rozpoczęliśmy Eucharystią pod przewodnictwem Dyrektora Domu - ks. Jana Jagiełki połączoną z modlitwą za zmarłych.
Po smacznym obiedzie z deserem nastąpiła uczta dla ducha. Gościliśmy - Państwa Barbarę i Piotra Kaszuba, misjonarzy z Togo w Afryce oraz Panią Anetę Chelminiak z Paragwaju w Ameryce Południowej. Mogliśmy słuchać wspomnień z szarej codzienności gdzieś daleko od Polski. Opowiadania ilustrowały bardzo ciekawe zdjęcia. Nasuwała się refleksja – to prawda, że niepełnosprawność to trudne życie, ale przecież jest wiele sytuacji w krajach misyjnych, które zasmucają. Jedno z końcowych stwierdzeń brzmiało – wśród bliskich, sąsiadów tu i teraz też jest wiele dobrego do zrobienia – zatem trzeba nam dzielić się dobrocią tam gdzie żyjemy i w Polsce i na misjach.
Anioł Dobroci
W poniedziałek, 28 października 2019 r., w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się gala „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci”. W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymała Ewa Sałaj - wiceprezes naszego Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „Nasz Dom” w Piekoszowie.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni samorządowi województwa świętokrzyskiego, że tym razem wyjątkowa osoba tak wrażliwa na potrzebujących i sama doświadczająca tych samych trudności została uhonorowana.
Cieszymy się z sukcesu Ewy
– naszego ANIOŁA DOBROCI.
Ewa Sałaj
Czy wiecie dlaczego nasze Stowarzyszenie zabiegało o nominację Ewy Sałaj do nagrody "Świętokrzyskiego Anioła Dobroci" 2019?
Kto by nie znał uśmiechniętej i życzliwej Ewy, która mimo konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim nieustannie chce nieść wsparcie spotkanym ludziom. Często mimo zmęczenia cierpliwie kontynuuje rozmowy, również telefoniczne, żeby udzielić kompetentnych rad .
W 1992 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu i z uszkodzonym rdzeniem kręgowym usiadła na wózek inwalidzki. Po kilku latach niezbędnych zabiegów medycznych i szarpania się ze sobą o nową tożsamość dziś mówi o drugim życiu. Dlatego bardzo chętnie spotyka ludzi, którzy doświadczyli podobnej sytuacji życiowej, żeby im i ich rodzinom nieść ulgę, poradzić co robić w nowej sytuacji.
Jest koordynatorem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w województwie świętokrzyskim – wyszukuje osoby po wypadkach komunikacyjnych, skokach do wody, upadkach z wysokości.
W 1996 roku przyjechała na pierwszy wakacyjny turnus do Piekoszowa i tak się zaczęło... Od października 1997 - do kwietnia 1998 uczestniczyła w trzech spotkaniach założycielskich Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „NASZ DOM”. Została wybrana na Prezesa i ofiarnie pełniła tę funkcję do 2016 r., a obecnie jest Wiceprezesem. Wiele czasu spędziła w urzędach zabiegając o załatwienie trudnych problemów życiowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin (m.in. likwidacji barier architektonicznych, dostosowaniu łazienki, mieszkania, montowania windy).
W lipcu 2001 r. zorganizowała w Domu w Piekoszowie pierwszy turnus rehabilitacyjny z elementami aktywnej rehabilitacji. Dla tych, którzy muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich to niezbędne szkolenie wykonywania podstawowych czynności życiowych (trening kondycyjny, przesiadanie z łóżka na wózek, z wózka do samochodu, postępowanie w przypadku odleżyn, pokonywanie przeszkód, schodów itp.). W latach 2003-2007 odbywały się po dwa takie turnusy.
Od wielu lat, jako członek Zarządu Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów w Kielcach, integruje w naszym województwie inicjatywy organizacji osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami. Na spotkaniach integracyjnych, organizowanych przez Dom dla Niepełnosprawnych, bardzo często możemy dowiedzieć się od Ewy o aktualnych działaniach, programach, projektach dla środowiska osób niepełnosprawnych.
WAŻNA INFORMACJA
DZIEŃ WSPÓLNOTY Stowarzyszeń Katolickich
z dnia 12.10 2019 r. (sobota)
został odwołany
DOM to ludzie - abp Wojciech Polak odwiedził Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie
Te słowa powtórzył kilkakrotnie Ksiądz Prymas Polski abp Wojciech Polak w kaplicy Domu dla Niepełnosprawnych 18 listopada 2018 r., w czasie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Wyjaśnił znaczenie słowa miłosierdzie: MISERICORDIAS – SERCE OTWARTE DLA UBOGICH. Przedstawił je jako praktykę dnia codziennego i zadanie dla wszystkich w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Również najsłabsi, przykuci do łóżek i wózków inwalidzkich swoją modlitwą i choćby serdecznym uśmiechem mogą świadczyć miłosierdzie.
Strona 1 z 3
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- 3
- nast.
- Zakończenie